Adresimiz
Kavaklı Mh. 6514sk. no:11 Manavgat
Bizi Arayın
0544 310 92 21
Bize Mail Atın
fizyot07@gmail.com
Çalışma Saatlerimiz
09:00-21:00

Osteoartrit Nedir, Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit Ne Demek?

Osteoartrit en sık karşılaşılan eklem rahatsızlığıdır. Travma ve yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkıyor. Ağrı, kas tutulmaları, işlevsizlik ve hareket yetersizliği osteoartrit hastalığının başlıca klinik belirtileri oluyor. Hareket halindeyken veya iş yaparken ağrı artar ancak dinlenme sonrasında ağırlar hafifler. İlerleyen dönemlerde dinlenmeler ağrının kesilmesi için yeterli olmamakta ve kişilere özel tedavi uygulanması gerekmektedir.

Osteoartrit tanısının koyulabilmesi için radyolojik bulgulara ihtiyaç vardır. Osteoartrit tanısı, ağrı şiddeti ve tedavi yöntemleri için öncelikle ağrının belirlenmesi gerekiyor. Bunun içinde görüntüleme sistemleri kullanılıyor. Röntgen, manyetik rezonans, ultrason başlıca görüntüleme yöntemleri olmakta ve kesin sonuçla ağrının bölgesini ve Osteoartrit tedavisinin nasıl uygulanacağı hakkında kesin bilgiler vermektedir.

Osteoartrit Tedavisi Nasıl Gerçekleşiyor

Osteoartrit tedavisi için en büyük rol hastaya düşüyor. Hastanın Osteoartrit konusunda ileri derece de bilgi sahibi olması gerekiyor. Bu bilgilendirme için fizyoterapistlerden destek almalı ve hastalığının bilincinde bir tavır sergilemelidir. Osteoartrit hastalığında en büyük sorun kilolardan kaynaklanıyor. Özellikle obez hastaların bir an önce kilo vermesi ve ideal vücut ağrılığına erişmesi gerekiyor. Fazla kilolar eklemleri daha zorlayacak ve iyileşme süreçlerini oldukça uzatacaktır.

Osteoartrit tedavisinde en önemli nokta hastanın egzersiz yapması ve diyet programları uygulamasıdır. Egzersizler fizyoterapistler tarafından verilmeli ve öğretilmelidir. Bu dönemde ideal kilonun korunması ve sürekli olarak eklem rahatlatıcı egzersizlerin yapılması son derece önemlidir.

Osteoartrit rahatsızlıklarında baston ve değnek kullanmak oldukça önemlidir ve iyileşme süreçlerine olağanüstü destek sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.