Adresimiz
Kavaklı Mh. 6514sk. no:11 Manavgat
Bizi Arayın
0544 310 92 21
Bize Mail Atın
fizyot07@gmail.com
Çalışma Saatlerimiz
09:00-21:00
cerebral palsi manavgat

Cerebral Palsy (CP) Nedir, Erken Tanı Neden Önemlidir?

Hareketleri ve duruş pozisyonlarını etkileyerek fiziksel bir engel ortaya çıkaran hastalığa Cerebral Palsi (CP) ismi veriliyor. Doğum öncesi dönemde başlayan hastalık riski, doğum sırasında ve sonrasında 3 yaşına kadar devam eder. Tam gelişimini tamamlayamayan beyin ve beyinciğin zarar görmesi sonucunda Cerebral Palsy ile karşılaşılıyor.

Dünyada yaygın olarak görülen bir çocukluk dönemi fiziksel engellilik hali olan Cerebral Palsi (CP) hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre 17 milyon çocukta görülüyor.

0 ve 3 yaş aralığı beyinsel gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bu nedenle de Cerebral Palsy (CP) erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanı ve erken tedavi sayesinde çocuktaki kalıcı bozuklukların önüne geçilecek ve mevcut potansiyel korunarak hastalığın tedavisi daha rahat bir seyir izleyecektir.

Cerebral Palsy (CP) Tedavisi Nasıl Gerçekleşiyor?

Multidisipliner bir tedavi yöntemi gerektiren Cerebral Palsy (CP) tedavisi uzun yıllar sürebilir. Bu süreçte hastalara sosyal farkındalık eğitimleri ve rehabilitasyon çalışmaları verilerek toplum içine çıkması ve üretkenliğinin artması sağlanabilir. Akranları gibi hızlı büyümeyen, gelişemeyen, anlamayan ve öğrenemeyen çocuklar kendi potansiyelleri dahilinde kimseyle kıyaslanmadan doğru bir eğitimle yetiştirilmeli ve bu eğitim bazen ömür boyu sürebilir.

Cerebral Palsy (CP) tedavi süreçlerinde birçok farklı uzmanlık alanları çalışma yürütüyor. Fizyoterapistler, Nörologlar, ortopedistler, travmatoloji uzmanları, özel eğitimciler, psikolojik danışmanlar iyileştirme süreçlerinde oldukça yoğun çalışmalar sergiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.