Adresimiz
Kavaklı Mh. 6514sk. no:11 Manavgat
Bizi Arayın
0544 310 92 21
Bize Mail Atın
fizyot07@gmail.com
Çalışma Saatlerimiz
09:00-21:00
Bel fıtığı nedir? Bel fıtığı belirtileri, bel fıtığı tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı omurga disklerinin içerisindeki yumuşak dokunun dışarı çıktığı ve çevresinden geçen sinirleri sıkıştırdığı bir rahatsızlıktır. Bel bölgesinde 5 tane omur kemiği bulunur. L1 ve L5 arasındaki bu kemikler arasında kıkırdak diskleri bulunuyor.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel bölgesinde meydana gelen ve sinirleri sıkıştıran fıtık özellikle bacak ağrılarına neden olabilir. Ayrıca bacakta uyuşma, kuvvet eksikliği, kaslarda erime ile idrar ve büyük abdest tutamama gibi belirtiler bel fıtığında en çok rastlanan belirtiler görülebilir.

Hastalığın çok fazla ilerlemeden ve daha büyük problemlere yol açmadan fizik tedaviye başlanması gerekir. Erken başlanan fizik tedavi uygulamaları ameliyatsız bel fıtığı tedavisi demektir.  Bel fıtığı ağrıları kademeli olarak ilerler. İlk başlarda bel bölgesinde başlayan ağrılar zamanla bacaklara iner ve hastalar gündelik işlerini bile yerine getiremeyecek hale gelir.

Bel Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel fıtığı ağrısından kurtulmak için kullanılan birçok fizik tedavi yöntemi vardır. Bel bölgesindeki kasların gerilmesi ve kuvvetlendirilmesi kalıcı tedavi olsa da, ağrının azalması ve bloke edilmesi için ağrı kesici iğneler, ağrı kesici haplar, ağrıyı kesen elektroterapi uygulamaları sıklıkla kullanılmaktadır.

Bel Fıtığı İçin Korse Kullanmalı Mıyım?

Yapılan araştırmalara göre bel fıtığında korse kullanımı bel kaslarının daha da zayıfladığını göstermiştir. Bunun sonucunda ise hastaların fıtık yırtıklarının daha da ilerlediği gözlemlenmiştir. Bu yüzden bel fıtığında korse kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Bel Fıtığı Tedavisi (Lumbal Disk Hernisi Tedavisi)

Bel fıtığı tedavileri hastalara göre farklılıklar gösteriyor ve her hasta için özel tedavi yöntemleri uygulanıyor. Lumbal disk hernisi tedavisi olarak öncelikle fizik tedavi ve ilaçla tedavi yöntemi deneniyor.

Bel fıtığı rahatsızlıklarında başlangıç seviyelerinde fizik tedavi büyük oranda ameliyata ihtiyaç duyulmadan bel fıtığını tedavi ediyor. Fizik tedavi uygulamalarından olumlu sonuç alınmazsa geriye tek seçenek cerrahi yöntem kalıyor. Cerrahiden sonra kişiler bel fıtığından kurtulmuş olsa dahi ileri ki dönemde tekrar fıtığa yakalanmamak için egzersizler ile belini güçlendirmesi büyük önem göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.